صدف بیوتی
www.sadafbeauty.ir
صدف کوزمتیک
www.sadafcosmetic.ir
صدف بازار
www.sadafbazar.ir

ازنظر زیباشناسی چشم‌ها مهم‌ترین جزو صورت هستند. پف و سیاهی دور چشم ظاهری خسته به افراد می دهد ، چشم‌ها نشان‌دهنده سن فرد و منعکس‌کننده حالات هیجانی و خلقی وی هستند. متأسفانه چشم‌ها و پلک‌ها زودتر از سایر اجزای بدن ، علائم پیری را نشان می‌دهند. به دلیل همین حساسیت ، هرروز افراد بسیاری با استفاده از جراحی زیبایی پلک چشم ، اعتمادبه‌نفس بیشتری پیدا کرده و از زندگی خود لذت بیشتری می‌برند. عمل جراحی پلاستیک پلک‌ها که اصطلاحاً بلفاروپلاستی نامیده می‌شود، برای برداشتن پف زیر چشم، درمان سیاهی دور چشم، اصلاح افتادگی پلک و برداشتن پوست اضافی آن‌ها طراحی شده است .

اگر چین‌وچروک پلک بالا زیاد باشد ، پوست اضافه بر روی مژه‌ها می‌افتد و میدان دید محیطی فرد را محدود می‌کند. قسمت بالایی و خارجی میدان دید بیشتر از سایر قسمت‌ها تحت تأثیر قرار می‌گیرد . بعضی افراد با افتادگی مادرزادی پلک بدنیا می آیند ، این محدودیت دید ممکن است به هنگام مطالعه و رانندگی مزاحمت ایجاد کند. بدیهی است که انجام بلفاروپلاستی “جراحی زیبایی پلک” در چنین فردی، علاوه بر اینکه وضعیت چشم‌ها و پلک‌های وی را زیباتر می‌کند، محدودیت میدان بینایی وی را نیز برطرف می‌کند.

ما عمل جراحی اصلاحی پلک را برای بیمارانی که از پتوز یا افتادگی پلک رنج می‌برند، انجام می‌دهیم. افتادگی پلک می‌تواند هم در کودکان و هم در بزرگسالان اتفاق افتد، اما عارضه‌ای است که غالباً از افزایش سن ناشی می‌شود. ممکن است افتادگی پلک باعث انحراف مردمک چشم شود و بر قدرت بینایی فرد تأثیر منفی بگذارد، در این صورت اغلب بیماران می‌توانند جراحی اصلاحی پلک را در کلینیک صدف انجام دهند.ما از پشتوانه سال‌ها تجربه در زمینه جراحی اصلاحی پلک بهره می‌بریم و توانسته‌ایم تعداد زیادی از بیماران مبتلا به افتادگی پلک را از طریق جراحی پلک درمان کنیم.

  

علت افتادگی پلک

افتادگی پلک علت‌های بسیار متفاوتی دارد. این بیماری بر ماهیچه‌های پلک اثر می‌گذارد و باعث می‌شود که این ماهیچه‌ها قدرت کافی را برای بلند کردن پلک نداشته باشند. افتادگی پلک می‌تواند بعد از آسیب دیدگی پلک یا آسیب به ماهیچه‌های آن و یا حتی آسیب دیدگی عصب‌هایی که این ماهیچه‌ها را کنترل می‌کنند، یعنی عصب سوم مغزی که عصب حرکتی چشمی نیز نامیده می‌شود، ایجاد شود. در برخی از افراد این بیماری از زمان تولد وجود دارد. برای این دسته از افراد توصیه می‌شود که عمل جراحی پلک هر چه زودتر انجام شود تا با گذشت زمان موجب بروز بیماری‌های خطرناک‌تر در کودک نشود. اگر علت افتادگی پلک در کودکان زود درمان نشود، ممکن است کودک دچار تنبلی دائمی چشم یا آمبلیوپیا گردد. در این صورت حتی اگر بعد از بروز تنبلی چشم، عمل پلک چشم انجام شده و پلک کودک بلند شود، هر چقدر هم که این عمل موفق باشد، بینایی کودک هیچ گاه به حالت طبیعی باز نخواهد گشت. به علاوه افتادگی پلک می‌تواند یکی از علائم بیماری‌های دیگری از قبیل دیابت، تومور مغزی یا میاستنی گراویس (ضعف شدید عضلانی) باشد.

 


 

علائم افتادگی پلک

افتادگی پلک عارضه شایعی است که می‌تواند باعث کاهش میدان دید در فرد مبتلا شود. افتادن پلک ممکن است به طور ناگهانی و یا به صورت تدریجی در طی یک دوره زمانی ایجاد شود. معمولاً افرادی که به افتادگی پلک مبتلا هستند، بیان می‌کنند که برای باز نگه داشتن پلک‌های خود مشکل دارند و این باعث ایجاد مشکلاتی برای خواندن و دیدن اشیاء و صحنه‌های محیط اطراف می‌شود. این افراد غالباً برای جبران کاهش دید ناشی از افتادگی پلک سعی می‌کنند ابروهای خود را بالا ببرند تا از این طریق پلک‌ها را بلند کنند.


کاندیدهای مناسب برای جراحی افتادگی پلک

آیا شما همیشه احساس می‌کنید که چشمانتان خسته است؟
آیا احساس می‌کنید که برای کاهش خستگی باید به طور سریع پلک بزنید؟
آیا گاه و بیگاه مشاهده می‌کنید که پلک بالایی شما پایین افتاده است؟
آیا یکی از چشم‌های شما کوچکتر از چشم دیگر به نظر می‌رسد و یا احساس می‌کنید که اندازه چشم‌های شما متفاوت است؟
آیا یکی از ابروهای شما بالاتر از ابروی دیگر به نظر می‌رسد؟
اگر پاسخ شما به هر یک از سؤالات فوق مثبت است، احتمالاً شما به افتادگی پلک مبتلا هستید. در این عارضه که تحت عنوان بلفاروپتوز نیز شناخته می‌شود، پلک بالایی چشم به طور غیر معمولی پایین قرار می‌گیرد. هر چند به نظر می‌رسد که این بیماری دردسر زیادی برای فرد مبتلا ایجاد نمی‌کند، اما واقعیت آن است که می‌تواند مشکلات بسیار جدی به دنبال داشته باشد. ممکن است شما برای جلوگیری از خطرناک شدن این بیماری و بروز سایر مشکلات مرتبط با آن نیاز به انجام جراحی افتادگی پلک یا بلفاروپلاستی داشته باشید. عوارض ناشی از افتادگی پلک می‌تواند هم از نوع عملکردی مانند خستگی، سردرد و کاهش بینایی و هم از نظر زیبایی شامل تأثیر منفی بر چهره شما باشد.


 

جراحی افتادگی پلک

افتادگی پلک عارضه‌ای است که بر وضعیت پلک بالایی چشم اثر می‌گذارد و باعث افتادن آن می‌شود. عمل جراحی که برای درمان و رفع افتادگی پلک انجام می‌شود شامل ایجاد یک برش کوچک در درون پلک و کوتاه کردن عضله پلک (جراحی برش عضله لواتور) و یا متصل کردن پلک به عضله پیشانی (جراحی اسلینگ) می‌باشد. هر دوی این روش‌ها باعث بلند شدن پلک بالایی می‌شوند.

انواع جراحی پلک
عمل جراحی زیبایی پلک بالا: برش درست روی چین طبیعی پلک داده می‌شود لذا احتمال اینکه بعد از جراحی زیبایی پلک چشم جای برش روی پلک‌ها بماند، فوق‌العاده کم است. بعد از برداشتن از پوست و نسج زیر پوستی در صورت لزوم کیسه‌های چربی نیز برداشته شده و محل برش با نخ بسیار نازک دوخته می‌شود.

جراحی زیبایی پلک پایین:اگر میزان پف پلک پایین و بیرون‌زدگی چربی‌های آن زیاد باشد محل برش کاملاً زیر خط مژه‌ها خواهد بود تا جای اسکار آن مشخص نباشد . در این صورت علاوه بر خارج کردن چربی‌های اضافه می‌توان پوست اضافی پلک را نیز چید اما اگر میزان بیرون‌زدگی چربی‌ها خیلی زیاد نباشد و پوست پلک نیز در حد معمول باشد می‌توان چربی‌ها را از طریق برشی واقع در سطح داخلی پلک خارج کرد. مزیت این نوع جراحی زیبایی پلک چشم آن است که روی پوست هیچ برشی وجود ندارد و ضمناً بهبودی و ترمیم آن نیز سریع‌تر است.

آماده شدن برای عمل جراحی
برای بزرگسالان این جراحی برای رفع افتادگی پلک معمولاً در یک بخش جراحی سرپایی و با مراقبت یک روزه و بی حسی موضعی انجام می‌شود. اگر جراحی شما با استفاده از بی حسی موضعی انجام شود، در طول مدت عمل بیدار خواهید بود، اما هیچ گونه دردی احساس نخواهید کرد. در مورد کودکان، جراحی افتادگی پلک چشم با استفاده از بیهوشی کامل انجام می‌گیرد. به طوری که کودک در تمام طول مدت عمل، خواب خواهد بود.

اگر قرار باشد که کودک شما به منظور انجام این جراحی بیهوشی عمومی دریافت کند، لازم است که قبل از عمل، ناشتا باشد. یعنی نباید به کودک خود اجازه دهید که از حدود ۶ ساعت قبل از عمل چیزی بخورد یا بنوشد. اما در این مورد لازم است طبق دستور پزشک جراح خود عمل کنید.

جراحی افتادگی پلک چگونه انجام می‌شود؟
برای درمان پتوز و افتادگی پلک می توان از چندین روش‌ جراحی مختلف استفاده کرد. روشی که برای عمل شما انتخاب می‌شود به ارزیابی‌ها و دیدگاه پزشک جراح شما بستگی دارد.

اغلب جراحی‌هایی که برای درمان افتادگی پلک چشم انجام می‌شود، شامل کوتاه کردن ماهیچه‌هایی است که حرکت پلک بالایی را کنترل می‌کنند. پزشک جراح با اندازه‌گیری ابعاد پلک‌های شما، تصمیم می‌گیرد که ماهیچه آن چقدر کوتاه شود.

در ابتدا چشم و پلک‌ شما با استفاده از قطره یا ژل بی حسی موضعی، بی حس می‌شود. سپس جراح یک برش کوچک بر روی پلک ایجاد می‌کند. معمولاً این برش در محلی که پوست پلک چروک خورده است، ایجاد می‌شود. این کار به مخفی ماندن اثر زخم ناشی از برش کمک می‌کند. سپس ماهیچه مورد نظر کوتاه می‌شود و برش ایجاد شده با استفاده از بخیه‌های تجزیه پذیر بسته می‌شود.

اگر ماهیچه پلک شما خیلی ضعیف باشد، ممکن است جراح شما تشخیص دهد که باید از عمل جراحی اسلینگ که تحت عنوان اسلینگ عضله فرونتالیس یا جراحی تعلیق ابرو نیز نامیده می‌شود، برای شما استفاده شود. در این روش برای درمان افتادگی پلک از یکی از عضلات پیشانی برای کمک به بالا نگه داشتن پلک شما استفاده می‌شود. برای این منظور پلک شما به وسیله یک بند که معمولاً از جنس بافت‌های سنتزی مانند سیلیکون ساخته می‌شود، به عضله پیشانی متصل می‌گردد. در برخی از موارد ممکن است این بافت از قسمت دیگری از بدن شما که معمولاً ناحیه کنار زانو (فاسیا لاتا) است، گرفته شود.

اقداماتی که قبل و بعد از عمل جراحی پلک چشم باید بدانید
دو هفته قبل از عمل جراحی پلک از داروهایی مثل آسپیرین، بروفن ،ایندومتاسین، پیروکسیکام و مفنامیک اسید استفاده نکنید و چنانچه به هر دلیلی به مسکن نیاز داشتید فقط از استامینوفن ساده یا کود ئینه استفاده کنید.
قبل از ورود به اتاق عمل آرایش چهره خود را کاملاً پاک کنید.
بعد از عمل جراحی زیبایی پلک بر روی چشمان شما پانسمانی نخواهیم گذاشت و چشمانتان باز خواهد بود.
معمولاً پماد آنتی‌بیوتیک چشمی جهت مالیدن روی بخیه‌ها برای شما تجویز می‌شود.
بعد از جراحی زیبایی پلک به مدت ۳ روز قطره اشک مصنوعی استفاده کنید.
جهت شستشوی چشم‌ها در ۲ روز اول پس از جراحی پلک از سرم فیزیولوژیک استفاده کنید. اما بعد از ۲ روز می‌توانید از آب جوشیده سرد شده نیز استفاده کنید.
آنتی‌بیوتیک تجویزی را به مدت پنج تا هفت روز بسته به نظر پزشک مرتباً مصرف کنید.
خطرات جراحی پلک چیست؟
عوارض جانبی بعد از عمل جراحی پلک بسیار نادر است. اما برخی از عوارضی که می‌توان بعد از این جراحی انتظار داشت، عبارت است از:

بروز عفونت در زخم ایجاد شده بر روی پلک. هر چند که خطر بروز چنین عفونتی بسیار کم است.
کوتاهی یا بلندی بیش از حد ارتفاع پلک بعد از عمل. یعنی بعد از عمل جراحی ممکن است پلک شما در حدی بلند باشد که نتوانید به راحتی آن را ببندید و یا به اندازه کافی بلند نباشد. در این صورت ممکن است لازم باشد که یک عمل جراحی دیگر هم بر روی پلک شما انجام گیرد.
ممکن است شما نتوانید پلک خود را به طور کامل ببندید. این وضعیت ممکن است به صورت موقتی باشد، اما در برخی از بیماران هم به طور دائمی پیش می‌آید. اگر شما نمی‌توانید چشم خود را به طور کامل ببندید، باید تا زمانی که این مشکل برطرف می‌شود، از قطره یا پمادهای چشمی استفاده کنید تا چشم شما مرطوب بماند. اگر این مشکل به صورت دائمی باشد، ممکن است به یک عمل جراحی دیگر هم برای اصلاح وضعیت پلک نیاز داشته باشید.

    +98 (0)903 501 9093   |   +98 (0)21 27 437   |   info@sadafbeauty.ir   |   www.sadafbeauty.ir 
| | | |