علت و درمان تعریق زیاد بدن (زیر بغل،کف دست وپا)


منظور از اصطلاح هیپرهیدوز تعریق بیش از اندازه و غیرطبیعی بدن است که ارتباطی با گرمی هوا یا ورزش کردن ندارد. بیمار گاهی آن‌قدر عرق می‌کند که لباس‌هایش خیس می‌شود یا عرق از دست‌هایش چکه می‌کند. تعریق بیش از حد علاوه بر این که فعالیت‌های روزمره را مختل می‌کند، اضطراب اجتماعی و شرمندگی را به بیمار تحمیل می‌کند.

اگر عرق کردن زیاد مانع انجام فعالیت‌ها می‌شود و نقشه‌هایتان را نقش بر آب می‌کند یا اگر به یکباره یا شب‌ها بدون هیچ دلیل خاصی به شدت عرق می‌کنید، حتماً به کلینیک صدف مراجعه کنید. کنترل تعریق شدید هدف اصلی ما از درمان عارضه هیپرهیدروز به شمار می‌رود. اگر ابتلا به بیماری‌های معین دلیل تعریق زیاد نباشد، درمان با توجه به شدت مشکل از بین روش‌های تزریق بوتاکس و داروهای مسدود کننده‌ی عصب،لیزردرمانی یا اولتراسوند انتخاب می‌شود، گاهی نیز از ترکیبی از درمان‌ها بهره گرفته می‌شود. برای تعیین وقت مشاوره و مطرح کردن سوالات خود از طریق پل ارتباطی ۰۲۱۲۷۴۳۷ با ما در تماس باشید.

 

 

دلایل تعریق زیاد

تعریق ساز و کار بدن برای خنک کردن خود است. هنگام بالا رفتن دما سیستم عصبی به‌طور خودکار غدد عرق را به فعالیت وادار

می‌کند. عرق کردن، به ویژه تعریق کف دست، هنگام عصبی بودن طبیعی است.

عصب‌های محرک غدد عرق در صورت وجود مشکل تعریق زیاد بیش‌فعال می‌شود و عرق بیشتری را حتی در شرایط غیرضروری تولید می‌کنند. مشکل در صورت عصبی بودن تشدید می‌شود و بیمار عملاً خیس عرق می‌شود.


انواع هیپرهیدروز

هیپرهیدروز اولیه

چنانچه تعریق زیاد دلیل مشخصی نداشته باشد، عارضه به نام هیپرهیدروز اولیه شناخته می‌شود. این نوع تعریق شدید معمولاً در کف دست و کف پا و گاهی اوقات صورت رخ می‌دهد. به نظر می‌رسد وراثت در ابتلا به آن نقش داشته باشد، چون گاهی تعداد زیادی از اعضاء یک خانواده با این مشکل روبرو هستند.

هیپرهیدروز ثانویه

اگر ابتلا به یک بیماری معین عامل تعریق شدید باشد، از عارضه با اصطلاح هیپرهیدروز ثانویه یاد می‌شود. بعضی از عامل‌های اصلی عرق کردن زیاد عبارت است از:

مصرف داروهای خاص
دیابت
پایین بودن قند خون
پرکاری غده تیروئید
اختلال‌های سیستم عصبی

 


علائم

اکثر ما هنگام ورزش کردن یا انجام کارهای بدنی سنگین، در هوای گرم، در صورت عصبی یا مضطرب بودن و زمان تحت فشار قرار گرفتن عرق می‌کنیم. آن نوع از هیپرهیدروز که معمولاً دست، پا، زیر بغل یا صورت را درگیر می‌کند، حداقل یک حمله در طول یک هفته هنگام بیدار بودن دارد. به علاوه معمولاً هر دو طرف بدن عرق می‌کند.

آزمایش‌ها و تشخیص

متخصصین کلینیک صدف معاینه دقیقی را پس از بررسی سایقه پزشکی بیمار انجام می‌دهند.

تست‌های آزمایشگاهی

متخصصین کلینیک صدف دستور انجام آزمایش خون یا ادرار می‌دهند تا متوجه شوند که آیا ابتلا به بیماری‌هایی نظیر پرکاری غده تیروئید یا افت قند خون (هیپوگلایسمی) علت اصلی تعریق زیاد است یا خیر.

 

تست عرق

تست‌های متعددی برای مشخص کردن ناحیه تعریق و ارزیابی شدت عارضه قابل انجام است که از آن جمله می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

آزمایش ید ـ نشاسته
اتست عرق ترمورگولاتوری
هدایت الکتریکی پوست


درمان‌ها و داروها

تجویز ضدعرق

پزشک ضدعرق حاوی کلرید آلومینیوم (درایسول، Xerac Ac) را به عنوان درمان اولیه تجویز می‌کند.

داروهای مسدود کننده عصب

بعضی داروهای خوراکی مانع واکنش موادی شیمیایی می‌شود که ارتباط عصب‌های خاص با یکدیگر را ممکن می‌سازد. تعریق برخی بیماران با مصرف این داروها کاهش می‌یابد.

داروهای ضد افسردگی

بعضی ضدافسردگی‌ها شدت تعریق را کاهش می‌دهد، به علاوه با کم کردن اضطراب بیمار یکی از عامل‌های تشدید تعریق را از بین می‌برد.

تزریق بوتاکس

اگر چه بوتاکس (سم بوتولینوم) بیشتر به دلیل کاربرد گسترده در عمل‌های زیبایی از بین بردن چین و چروک پوست شناخته شده است، اما این ماده می‌تواند عصب‌های محرک غدد عرق را نیز مسدود کند. پوست ابتدا بی‌حس می‌شود یا روی آن یخ گذاشته می‌شود. تزریق در هر بخش با تعریق زیاد باید چند بار انجام شود. ماندگاری اثر تزریق ۶ تا ۱۲ ماه است و پس از آن بوتاکس باید مجدد تزریق شود.

لیزرتراپی

قابلیت تمرکزلیزر بر روی پرتوهای بسیار باریک به متخصصین این امکان را می‌دهد تا ساختارهای خاصی از بدن را هدف قرار دهند، بدون آن که به بافت پیرامون آسیب بزنند. بنابراین درمان با لیزر در رفع عرق زیاد بدن در عین قدرتمند بودن بسیار دقیق است و به همین دلیل لیزر یکی از ابزار پیشرفته جراحی‌های پیچیده به شمار می‌آید. گرمایلیزر احتمال عفونت کردن را کاهش می‌دهد و با بستن رگ‌های خونی از خونریزی جلوگیری می‌کند. به این ترتیب عمل با استفاده ازلیزر سریع‌تر انجام می‌شود و دوران بهبود کوتاه‌تری دارد؛ به علاوه می‌توان عمل را به صورت سرپایی در مطب پزشک انجام داد. بیمار می‌تواند بلافاصله پس از اتمام عمل به خانه یا حتی محل کار بازگردد.

لیزر برای درمان تعریق زیاد زیربغل بسیار مفید است، چون غدد عرق موجود در لایه معینی از بافت زیر پوست زیربغل را به دقت هدف قرار می‌دهد، گرم و تخریب می‌کند. برش‌های بسیار کوچکی، آن‌قدر ظریف که حتی نیازی به بخیه ندارد، زیربغل ایجاد می‌شود تا متخصص بتواند ابزار لیزر را زیر پوست ببرد. این عمل معمولاً کمتر از یک ساعت طول می‌کشد.

اولتراسوند

در روش اولتراسوند غدد عرق بیش فعال زیربغل با استفاده از انرژی مافوق صوت (اولتراسوند) متمرکز جهت درمان تعریق زیاد زیر بغل هدف قرار داده می‌شود. این انرژی به لایه‌ای از پوست هدایت می‌شود که غدد عرق در آنجا قرار دارد. انرژی هدایت شده غدد عرق را به طور گزینشی از بین می‌برد و تعداد آنها را کاهش می‌دهد تا شدت تعریق کمتر شود. بیمار برای انجام عمل به راحتی روی تخت دراز می‌کشد و محلول بی‌حس کننده زیربغل زده می‌شود. سپس سری دستگاه به شکل شبکه‌ای از خطوط متقاطع زیر بغل حرکت داده می‌شود تا کاملاً غدد عرق را پوشش دهد. عمل حدود یک ساعت زمان می‌برد. بیمار می‌تواند بلافاصله پس از اتمام عمل فعالیت‌های خود را دنبال کند.

ترمولیز مایکروویو

ترمولیز مایکروویو یکی از جدیدترین درمان‌های تعریق زیاد است. انرژی مستقیماً به سمت غدد عرق زیربغل فرستاده می‌شود. تعریق شدید به محض از بین رفتن غدد عرق زیر بغل متوقف می‌شود. البته تنها دو درصد از غدد عرق بدن زیر بغل قرار دارد، بنابراین مشکل تعریق بقیه بخش‌های بدن با تخریب غدد زیر بغل رفع نمی‌شود.

جریان برق

در روشی به نام یونتوفورز با یک دستگاه سطح پایین جریان برق به پا یا دست مرطوب و گاهی زیربغل فرستاده می‌شود. درمان باید به مدت سه تا چهار هفته دو بار در روز تکرار شود. نتیجه این روش کاهش تعریق به مدت چند هفته است و پس از آن درمان باید از سر گرفته شود، البته تعداد دفعات تکرار درمان در دوران حفظ نتایج قبلی کمتر می‌شود.

برداشتن غده عرق

اگر تعریق شدید فقط در ناحیه زیر بغل رخ دهد، با برداشتن غدد عرق می‌توان مشکل را حل کرد. روش‌های متفاوتی برای برداشتن غدد عرق وجود دارد، برای مثال جراح می‌تواند برش بسیار کوچکی را ایجاد کند و از درون آن غدد عرق را با تراشیدن (کورتاژ) یا لیپوساکشن از بین ببرد.جهت مشاهده پورتال کلینیک صدف، اینجا ( کلیک )پورتال کلینیک صدف
www.sadaf.clinic
کنید.

جهت مشاهده وب سایت صدف کوزمتیک، اینجا ( کلیک )وب سایت صدف کوزمتیک
www.sadafcosmetic.ir
کنید.

www.sadaf.clinic

www.sadafcosmetic.ir

https://www.instagram.com/sadaf.clinic Insta-iCon-450x450

(رتبه ای داده نشده)
Loading...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اشتراک مطالب