صدف بیوتی
www.sadafbeauty.ir
صدف کوزمتیک
www.sadafcosmetic.ir
صدف بازار
www.sadafbazar.ir

خال‌های گوشتی، که در پزشکی تحت عنوان خال نیز شناخته می‌شوند، توده‌ای از سلول‌های رنگی هستند که لکه‌هایی تیره و کوچک را برروی پوست ایجاد می‌کنند و می‌توانند از لحاظ رنگ و ابعاد تا حد زیادی متفاوت باشند. خال‌ها غالباً برروی صورت، بازوها، پاها و نیم‌تنه ظاهر می‌شوند لیکن امکان ایجاد آن‌ها در هر نقطه‌ای از بدن وجود دارد. با وجود اینکه اکثر خال صورت و بدن بی‌ضرر هستند، با این حال در موارد نادری می‌توانند سرطانی شوند و برای برداشتن آن‌ها نیاز به عمل جراحی خواهد بود. گاهی نیز برخی از افراد با هدف افزایش زیبایی، با استفاده از جراحی یا لیزر، اقدام بر برداشتن خال‌های خوش‌خیم خود می‌کنند.

مواظب ایجاد خال‌های جدید یا تغییرات خال‌ها و لکه‌های بدن خود باشید. پزشکان ما در کلینیک زیبایی صدف توصیه می‌کنند، در صورتیکه چیزی غیرعادی توجه شما را به خود جلب کرد، فوراً به پزشک مراجعه کنید. برای کسانی که علاقه‌مند به برداشتن خال‌های خود با هدف افزایش زیبایی هستند، استفاده از شیوه‌های جراحی و لیزر درمانی، گزینه‌های مناسبی خواهند بود. پس از برداشتن خال ، شما می‌توانید از روش‌های دیگری چون میکرودرم و لایه‌برداری پوست، برای پاکسازی آثار زخم برجای مانده، استفاده کنید. در صورتیکه برای نخستین بار به سراغ مراکز درمانی پوست می‌روید، حتماً در مورد خدمات قابل ارائه در مرکز، متخصصین و کارکنان آن، تحقیقات لازم را به عمل آورید.

 خال گوشتی

 

خال‌ها معمولاً، بصورت لکه‌هایی که برروی صورت و اعضای بدن ظاهر می‌شوند و از نظر شکل، اندازه و رنگ متفاوت هستند، توصیف می‌شوند. برخی از خال‌ها صاف هستند و برخی دیگری ظاهری برجسته دارند. غالباً اکثر خال‌ها بی‌ضرر هستند ولی درصورت تغییر در رنگ یا شکل و یا بروز التهاب در آن‌ها، حتماً می‌بایست توسط یک پزشک مورد معاینه قرار بگیرند، زیرا که این علائم می‌توانند نشانه‌ای از مشکلی بسیار جدی‌تر باشند.
گاهی برخی از خال‌های بسیار بزرگ روی بدن یا صورت، می‌توانند باعث از دست رفتن اعتماد به نفس و یا خجالت بعضی افراد شوند. علاوه بر این موارد، گاهی نیز ممکن است برخی از خال‌ها، بیش از حد بزرگ و یا دست و پا گیر باشند و از اینرو درآور و ناراحت‌کننده شوند.


 

انواع خال‌های گوشتی

اکثر خال‌های پوستی از ظاهری یکدست تیره و اغلب به صورت برجسته دیده می‌شوند. یک خال پوستی غیرعادی، که به نام خال دیسپلاستیک نیز شناخته می‌شود، معمولاً بزرگتر از خال‌های عادی است و ممکن است با حدود و رنگ‌هایی غیر معمول همراه باشد.

 


 

خال‌های گوشتی و سرطان پوست

از آنجایی که احتمال تبدیل خال‌های غیرعادی پوستی به ملانوم (کشنده‌ترین و پیشرفته‌ترین نوع سرطان پوست) بیشتر است، ضروریست که هرگونه تغییر شکل، اندازه و رنگ آن‌ها تحت نظارت قرار بگیرد. درصورتیکه پزشک یکی از خال‌های بدن بیمار خود را سرطانی تشخیص بدهد، ممکن است به انجام نمونه‌برداری از آن‌ اقدام کند. درصورتیکه یک خال شواهدی از خال های سرطانی را ارائه بدهد، برداشتن آن ضروری خواهد بود.


 

برداشتن خال

هرچند درمان خال صورت و بدن فقط برای بیمارانی که مبتلا به عارضه‌ی ملانوم شده‌اند، ضروریست، با این حال بسیاری از مردم نیز با در نظر گرفتن جوانب احتیاط، اقدام به انجام این عمل می‌کنند. بسیاری از افرادی که علاقه‌ای به ظاهر این خال‌ها ندارند نیز خواهان برداشتن آن‌ها هستند. برای افراد مبتلا به خال‌های سرطانی، انجام جراحی، مؤثرترین روش درمان خال صورت خواهد بود. کسانی که با هدف افزایش زیبایی، خواهان برداشتن خال صورت خود هستند، علاوه بر انجام جراحی، از لیزر درمانی نیز می‌توانند استفاده کنند.

جراحی برداشتن خال
سه روش برای از بین بردن خال صورت به کمک جراحی مورد استفاده قرار می‌گیرد: تراشیدن برداشت، بیوپسی پانچ و جراحی بیرون آوردن خال.

عمل تراشیدن برداشت برای خال‌هایی مورد استفاده قرار می‌گیرد که بصورت برجسته‌ای برروی پوست قرار می‌گیرند. طی عمل تراشیدن، پزشک پس از استفاده از بی‌حسی موضعی برروی خال و نواحی پیرامون آن، با استفاده از یک چاقوی جراحی تیز و کوچک شروع به تراشیدن سطح خال می‌کند تا با پوست اطراف آن هم‌تراز شود.
تکنیک بیوپسی پانچ بیشتر برای خال‌های پوستی کوچکتر مورد استفاده قرار می‌گیرد و در طی آن با استفاده از دستگاهی مخصوص، ستونی استوانه‌ای شکل از پوست بیرون کشیده می‌شود.
خال‌های پوستی صاف و یا بدخیم معمولاً به روش جراحی بیرون آوردن، برداشته می‌شوند. در این روش جراح خال را بطور کامل برش می‌دهد و سپس زخم ایجاد شده را بخیه می‌زند.
برداشتن خال با استفاده از لیزر
خال برداری با لیزر، بهترین روش برداشتن خال‌های صاف سیاه و قهوه‌ای است. در این روش پزشک متخصص پوست پس از استفاده از بی‌حسی موضعی، از پرتوی لیزر برای برداشتن بافت خال استفاده می‌کند. برداشتن خال با استفاده از این روش معمولاً به یک تا سه جلسه‌ مراجعه به مطب پزشک نیاز خواهد داشت. به طور کلی، استفاده از لیزر برای برداشتن خال‌های بسیار بزرگ و یا خال‌های برجسته‌ی روی پوستی، مناسب نخواهد بود.

پس از درمان
در بسیاری از موارد بیمار قادر خواهد بود بلافاصله پس از عمل، فعالیت‌های عادی خود را از سر بگیرد. برای چند روزی پانسمانی برای تمیز نگه داشتن زخم برروی آن قرار خواهد گرفت. پمادهای آنتی بیوتیکی تا زمان بهبودی زخم یا کشیدن بخیه‌ها برای مالیدن برروی زخم تجویز خواهند شد. در طول جلسه‌ی مشاوره‌ای که با پزشک انجام می‌شود، دستورالعمل‌های ویژه‌ی پس از درمان مطرح خواهند شد. درصورت استفاده از بخیه، جلسه‌ی دیگری برای کشیدن بخیه‌ها در ۱ الی ۲ هفته‌ی بعد ترتیب‌دهی خواهد شد.


 

اقدامات احتیاطی

کرم‌ها و پمادهای مختلفی برای برطرف کردن طبیعی خال‌ها در بازار در دسترس قرار دارند. این اقلام با هدف برداشت خال‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرند، لیکن فرایند درمانی آن‌ها، به دلیل شناخته نشدن نوع خال، می‌تواند بسیار خطرناک باشد، لذا بسیار ضروریست که برای گزینش بهترین شیوه‌ی درمان، حتماً با پزشک مشورت شود.


 

خطرات برداشتن خال گوشتی

 

همراه با هر جراحی زیبایی، عوارض جانبی بالقوه‌ای چون التهاب، خونریزی و زخم وجود خواهند داشت. خوشبختانه، در عمل برداشتن خال گوشتی ، این خطرات بسیار اندک بوده و معمولاً عمل به سادگی و با ایمنی کافی انجام می‌شود.


 

آیا درمان این عارضه دردآور است؟

به جز سوزش و آزردگی ناشی از تزریق بی‌حسی موضعی، که در ابتدای عمل برای چند ثانیه تا کرخت شدن ناحیه‌ی تحت درمان احساس می‌شود، هیچگونه ناراحتی و دردی پس از آن وجود نخواهد داشت. البته پس از اتمام درمان و پایان تأثیر ماده‌ی بی‌حس‌کننده، ناراحتی اندکی بروز پیدا می‌کند. معمولاً هیچگونه مسکن دردی برای دوره‌ی پس از درمان این عارضه نیاز نخواهد بود.


 

آیا اثر زخمی پس از درمان باقی می‌ماند؟

 

تمام عمل‌های حذف ضایعات پوستی، آثار زخمی را از خود به جای می‌گذارند که معمولاً نسبت به ضایعه‌ی اصلی، کمتر قابل مشاهده خواهند بود. ما با بهره‌گیری از آخرین تکنیک‌ها، آثار زخم را به حداقل خواهیم رساند. در مواردی بسیار نادر، افرادی که پوست‌هایی بسیار تیره یا بسیار روشن دارند، واکنشی غیرعادی در برابر درمان خواهند داشت و زخم‌هایی بزرگتر از حد معمول (هیپرتروفیک یا زخم کلوئید) برای آن‌ها ایجاد خواهد شد.

میکرودرم ابریژن
۶میکرودرم ابریژن روشی برای لایه‌برداری از پوست است، که با استفاده از یک برس سیمی دوار و یا چرخی الماسی، لایه‌ی از پوست سطح زخم و اطراف آن برداشته خواهد شد. در هفته‌های بعدی پس از عمل، پوستی جدید مجدداً رشد خواهد کرد و ظاهر زخم تا حد زیادی بهبود خواهد یافت.

لایه‌برداری شیمیایی
۷لایه‌برداری شیمیایی روشی است که برای درمان آثار سطحی زخم مورد استفاده قرار می‌گیرد. در این روش، پزشک محلولی اسیدی را برروی آثار زخم می‌مالد و برای تقریباً دو دقیقه آن را به حال خود رها می‌کند. معمولاً در طی این عمل، سوزشی احساس می‌شود که با خنثی شدن ماده‌ی اسیدی و شسته شدن محلول، برطرف خواهد شد. دو هفته پس از این عمل، لایه‌ی سطحی پوست شروع به کنده شدن خواهد کرد و پوستی جدید و صاف از زیر آن نمایان می‌شود.

    +98 (0)903 501 9093   |   +98 (0)21 27 437   |   info@sadafbeauty.ir   |   www.sadafbeauty.ir 
| | | |